Sezaryen Doğum Sonrası Dikiş İzi Kalır mı?

Sezaryen Doğum ile anne olmak isteyenlerin sorduğu soruların en başında gelen ameliyat izi konusu hakkında bilgi vermek istedik.


Anne olmak her kadına verdiği mükemmel hissin yanı sıra çok büyük bir de sorumluluk verir. Bu olay neticesinde bir yavrunun meydana gelmesi 9 ay süre ile hem anneyi hem de çevresindekileri tedirgin edebilir. Hele bir anne adayı ilk doğumu yapmaya hazırlanıyorsa ve çevresinde bu konuyla ilgili bilgili bir figür yoksa tabiki de bazı dönemlerde beklenmedik duygu değişimleri yaşar.

Bazen kendi isteği ile bazen de tıbbi nedenlerle sezaryen doğum yapması gereken anne adaylarının en büyük endişelerinden birisi de ameliyat sonrası oluşması muhtemel yara izleridir. Sonuç olarak sezaryen yapılırken pratik anlamda size cerrahi bir işlem uygulanır.

Bu konuda ilk tavsiyemiz hamilelik döneminde vücudunuza iyi bakmanız. Bunu başardığınız sürece ameliyat sonrası oluşacak olan yara ve izlerden o kadar çabuk kurtulabilirsiniz. Sağlıklı beslenme, sigara ve alkol gibi kötü şeylerden uzak kalmak kendinize yapabileceğiniz en iyi şeylerdir.

Bol bol protein tüketmek, günde 2 litreden fazla su almak hem cildin yapısını hem de ileri vadede geri dönüşüm sürecini hızlandırır.

Doğum sonrası bilinçsiz bazı uygulamalar yaraların geç iyileşmesine veya kalıcı olarak kalmasına neden olur. Bunun için enfeksiyona yol açabilecek her türlü faktörden uzak kalmalısınız. Doğum sonrası kontroller, size verilen ilaçlar dışında, doktorunuza danışmadan yüksek faktörlü krem ve losyon gibi uygulamalar iyileşme sürecini uzatabilir.

Ameliyat sonrası bölgenin ne zaman yıkanabileceği veya ne kadar süre kuru kalması gerektiği de önemli bir ayrıntıdır. Eğer doktorunuz size  pansuman yöntemi önerdiyse mutlaka yaptırın. Parfüm, jel ve kozmetik ürünlerden bir süre uzak kalın. İçinde ne olduğunu bilmediğiniz hiç bir koca karı ilacını kullanmayınız bölgelere sürmeyiniz.

Ameliyat yaralarını havalandırmayı unutmayınız. Malum Sezaryen doğumda 4 farklı katmanda kesi yapılır. Bu bölgeler daha sonra dikişler atılır. Bu katmanlar içten dışa doğru uterus, fasya, cilt altı ve cilt üstü şeklinde adlandırılır. Muhtemel olarak dikişler 1 hafta ile 10 gün arasında alınacaktır. Fakt yaralı bölgede yaşanabilecek olan enfeksiyon süresi uzatabilir. İyileşme hızını artırmak için havalandırmayı mutlaka sağlayınız.

Yumuşak ve pamuklu giysiler de yara bölgeleri için iyidir. Hem müdahale etmemiş olur hem de farklı etkiler de bulunmaz.

Eğer ileri yaşlarda bir anne adayı isenız, yaş nedeniyle ciltteki kolajen üretiminin azalması ile yağ dokuları eskisi kadar canlı olmadığı için hem geç iyileşme hem iz kalma durumları ortaya çıkabilir.

Genetik faktörlerde kalıcı izlere neden olan durumlardan birisidir. Biz buna tıp dilinde skar (scar) izi deriz. 

Yine uzman olmayan doktorların yol açtığı ve bölgede kalıcı izlere neden olan kesiler de başınıza gelebilir. 

Sigara ve alkol kullanımı neticesinde yine ciltteki bozulmalar nedeniyle izler kalabilir

Yine doğum sonrası bakımdan kaynaklanan enfeksiyon ve zararlı güneş ışınları da izleri derinleştirbilir.

Bu yüzden yaklaşık 6 ay boyunca çok ağır güneş altında kalmayınız.

Burada size aktardığımız tüm bilgiler sezeryan doğum sonrası oluşabilecek yara izlerine yöneliktir. Fakat sadece tavsiye niteliğindedir. Bu konuda en doğru ve güvenli bilgileri doktorlarınızdan alabilirsiniz. Onlara danışmayı unutmayınız.

sezaryen doğum